Kategorie:

Otwarta kuchnia – praktyczna czy problematyczna?

Od kilku lat dominującym w architekturze trendem jest tworzenie mieszkań o otwartym układzie. Nie da się zaprzeczyć, że zrezygnowanie ze ścian działowych na rzecz otwartej przestrzeni zapewnia doskonały, nowoczesny efekt wizualny. Ale czy na walorach estetycznych zalety tego typu mieszkań się kończą? Niezupełnie! Sprawdź, dlaczego mieszkania o otwartym układzie cieszą się tak dużą popularnością.

Sposób na ciasnotę

Twojemu mieszkaniu brakuje „oddechu”? Połączenie ze sobą kuchni, salonu i często przedpokoju jest prostym i skutecznym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. Ponadto, ograniczenie ścian działowych we wnętrzu sprawia, że światło dochodzi do każdego zakamarka. Mieszkania o otwartym układzie są przestronne, jasne i ustawne. Zabieg ten stosowany jest zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i starszych, przerabianych mieszkaniach.

Rodzinna integracja

Stworzenie wspólnej strefy dziennej sprzyja rodzinnej i towarzyskiej integracji. Nie musisz zamykać się w  kuchni, aby przygotować posiłek czy kawę dla gości. Teraz gotowanie i inne prace kuchenne są znacznie przyjemniejsze. Co więcej, otwarty układ celująco zdaje egzamin w mieszkaniach rodziców, którzy chcą mieć swoje pociechy zawsze w zasięgu wzroku.

Minusy?

Zanim wyburzysz ściany działowe w Twoim domu i urządzisz generalny remont, zastanów się dwa razy, czy takie rozwiązanie na pewno będzie dla Ciebie korzystne. Pamiętaj o tym, że otwarta kuchnia jest integralną częścią salonu. Oznacza to, że nieustannie znajduje się ona na widoku i powinien panować w niej idealny porządek. Dźwięki wydawane przez sprzęt AGD mogą zakłócać relaks przed telewizorem czy rozmowy z przyjaciółmi. Problemem mogą okazać się również zapachy rozchodzące się po domu.