Inspiracje w aranżacji kuchni

Trendy kuchenne: lastryko

Styczeń 18, 2019.Tekla Wojciechowska.0 Likes.0 Comments
Home/inspiracje/Trendy kuchenne: lastryko

W nadchodzącym roku niekwestionowanym hitem w modnych kuchniach i łazienkach będą wykończenia wykonane z lastryko (inaczej terazzo). Czym jest bijący rekordy popularności materiał? Czy sprawdzi się on również w Twoim wnętrzu? Sprawdź!

Czym jest lastryko?

Lastryko (przeważnie nazywane sztucznym kamieniem) jest materiałem kompozytowym, czyli tworzywem złożonym z wielu składników. Najważniejszymi komponentami lastryko jest cement oraz rozdrobnione kawałki kamienia, na przykład marmuru czy granitu. Starannie skomponowana mieszanka jest sprasowywana i poddawana działaniu wysokiego ciśnienia, a następnie polerowana. Kolor i struktura lastryko uzależnione są od jego składników, rodzaju cementu, w którym zatopione są kamienie oraz użytego pigmentu.

Wielki powrót starych trendów

Wielki powrót sztucznego kamienia jest kolejnym przykładem na to, że moda kołem się toczy! Lastryko było materiałem chętnie wykorzystywanym w designie w latach 80-tych i 90-tych. Kiedyś terazzo wykorzystywane było przede wszystkim do produkcji parapetów, podłóg oraz nagrobków. Dzisiaj znajduje zdecydowanie szersze zastosowanie.

Dlaczego warto?

Nowoczesne terazzo doskonale wpisuje się we wnętrzarskie trendy. Mile widziane na blatach, ścianach i podłogach tworzywo zachwyca surową formą oraz różnorodnością kolorystyczną. Co ważne, niezwykle wytrzymały materiał świetnie sprawdza się w kuchniach i łazienkach – wyjątkowo wymagających wnętrzach, gdzie o uszkodzenia nietrudno. Odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu czystości lastryko jest tańszą alternatywą dla naturalnego kamienia. Świetnie prezentuje się jako delikatny dodatek oraz główny motyw aranżacyjny (w tak zwanym total looku.)

Add comment